Relacja z „Weekendu z Federacją”

06 kwiecień 2016

W pierwszych dniach kwietnia w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Rozdzielu odbyło się wyjazdowe spotkanie Federacji Małopolska Pozarządowa.

Do udziału w zjeździe zaproszone zostały wszystkie organizacje członkowskie oraz osoby zainteresowane współpracą z Federacją. Część uczestników spotkała się już w piątek na wspólnej kolacji. Później Ania Styszko z Fundacji Laboratorium Inspiracji Społecznych zaproponowała szereg twórczych zabaw, mających na celu lepsze poznanie się członków organizacji. Dużo radości wzbudziło na przykład wspólne rysowanie portretów uczestników.

Sobotnie przedpołudnie poświęcone było na warsztaty rozwojowe. Najpierw przyspieszony kurs Nonviolent Communication przeprowadziła Izabela Szczepaniak-Wiecha z Fundacji Przestrzeń Rozwoju. W pigułce poznaliśmy sposoby rozpoznawania emocji i stojących za nimi potrzeb oraz wyrażania komunikatów sprzyjających porozumieniu zarówno na stopie zawodowej, jak i prywatnej. Drugi warsztat poświęcony był mediacjom. Iwona Moryc ze Stowarzyszenia Mediatorów opowiedziała o zaletach tej formy rozwiązywania sporów prawnych.

Po obiedzie przystąpiliśmy do Walnego Zebrania Federacji Małopolska Pozarządowa. Wzięli w nim udział przedstawiciele i przedstawicielki organizacji członkowskich oraz osoby dopiero zainteresowane przystąpieniem do Federacji.

Ostatnim oficjalnym punktem dziennego programu był Hyde Park prowadzony przez Marcela Kwaśniaka ze Stowarzyszenia „Archipelagi Kultury”. Organizacje miały okazję pochwalić się swoimi projektami i planowanymi działaniami, wymienić pomysłami i inspiracjami. A po kolacji rozmowy przeniosły się w kuluary. Towarzyszyły im kreatywne rozrywki – od gier słownych po filmowe kalambury.

Niedziela ze słoneczną pogodą i mniej napiętym harmonogramem sprzyjała przede wszystkim regeneracji po intensywnej sobocie. Na rozbudzenie Basia Pasterak z Fundacji Animatornia – twórcze działania zaproponowała naukę żonglowania. Różnorodne ćwiczenia z kolorowymi piłkami być może w przyszłości przydadzą się pozarządowcom, którzy na co dzień muszą często żonglować różnymi projektami i opanowywać napięte budżety. W ruch poszły też flowersticki i chustki. A przed ostatecznym rozstaniem wybraliśmy się jeszcze na wspólny spacer, żeby nacieszyć oczy widokami Beskidu Wyspowego. Do domów wróciliśmy naładowani słońcem, nowymi pomysłami oraz podekscytowani planami na dalsze działania Federacji. I powoli myślimy już o kolejnym wyjazdowym spotkaniu – tym razem jesienią.

 

Relacja Basi Pasterak z Fundacji Animatornia – twórcze działania, Uczestniczki „Weekendu z Federacją”